6 Φεβρουαρίου 2012

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πιερικός Αρχέλαος έναντι του Πανελευσινιακού με 62-58.

Ο Πιερικός Αρχέλαος φάνηκε πολύ καλά προετοιμασμένος και η νίκη ήταν αναμενόμενη για το καθοριστικό παιχνίδι της Α2 Ανδρών.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό  με τον Πιερικό Αρχέλαο να δείχνει από την αρχή τις προθέσεις του.
Στο 2ο δεκάλεπτο καρδιοχτυπήσαμε και με την λήξη του  βρήκε τον
Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 45-44.
Στο 3ο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος  άνοιξε τη διαφορά στο  46-38.
Στο 4ο  δεκάλεπτο και ενώ η διαφορά ήταν 46-40 και οι διαιτητές έδωσαν ένα αμφισβητούμενο φάουλ υπέρ του Πανελευσινιακού , ενώ ταυτόχρονα έδωσαν τεχνική ποινή σε βάρος του Πιερικού Αρχελάου. Τα πνεύματα οξύνθηκαν και το παιχνίδι διακόπηκε για 10 λεπτά.
Στα τελευταία  δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, και ενώ το σκορ ήταν 57-58 υπέρ του Πανελευσινιακού, ο Φουτσιτζής έβαλε ένα σπουδαίο καλάθι και χάρισε την νίκη στον Πιερικό Αρχέλαο.