15 Σεπτεμβρίου 2021

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ελλάδα στην πάλη

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης στην άμμο που διεξήχθη την Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου στην Παραλία Κατερίνης με ομοσπονδιακό προπονητή της Εθνικής ομάδας τον Μπαταλα Βασιλη, ανακηρύχθηκε η Ελλάδα στους Εφήβους με δεύτερη την ομάδα της Ουκρανίας και τρίτη την Τουρκία .
Μετά από συγκλονιστικές μάχες στους τελικούς του Τσιοβολου Απόστολου στα +90 του Κουκλαρη Αγγέλου στα 90 του της Παπαδόπουλου Ελένης στα +70 που κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια και του κουγιουμτζιδη Γεωργίου που Κάτεκτησε το ασημένιο μετάλλιο
Στην Παραλία Κατερίνης πιο συγκεκριμένα έγιναν δύο πρωταθλήματα η 3η φαση του Παγκόσμιου πρωταθλήματος στις 10 &11 Σεπτεμβρίου και το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης στην άμμο στις 12 Σεπτεμβρίου
Την έναρξη των αγώνων ανακήρυξε ο Δήμαρχος Κατερίνης Κουκοδήμος Κωνσταντίνος μαζί με τον Πορτογάλο Πρόεδρο της πάλης στην άμμο στην παγκόσμια ομοσπονδία πάλης Πέδρο Σίλβα . Στην τελετή απηύθυναν λόγο και ο πρόεδρος Λεονακης Στέργιος το ΔΣ της Ελληνικής Ομοσπονδίας πάλης και ο Ολυμπιονίκης Κώστας Θάνος
Ο γενικός διευθυντής των αγώνων ήταν ο Παπακωνσταντίνου Κωνσταντίνος,οι οποίοι αγώνες πήραν άριστα διοργανωτικα από όλους όσους παραβρέθηκαν εκεί και το παρακολουθήσαν ζωντανά σε παγκόσμια αναμετάδοση
Το σημαντικό αυτο γεγονός για την Ελλάδα και την Πιερία κάλυψε και το γαλλικό κανάλι TV5 συντονίστρια του οποίου ήταν η εγγονή του πρώτου πρόεδρου των Ολυμπιακών αγώνων Βαρώνου Πιερ ντε Κουμπερτέν η Ντάιαν Ντε Ναβασελ Ντε Κουμπερτέν μια εξέχουσα προσωπικότητα του αθλητισμού που προσέφερε αίγλη στην διοργάνωση αυτή στην οποία επίσης παρευρέθησαν μεταξύ άλλων και βράβευσαν τους πρωταθλητές οι βουλευτές Πιερίας Φοντας Μπαραλιακος , Άννα Μάνη , Σάββας Χιονίδης , ο Αντιδήμαρχος Κατερίνης Χριστοφορίδη Σταύρος ,ο πολιτευτής Κουλκουδινας Σπύρος η Δημοτική σύμβουλος Πιπίτσα Μακριδου και πολλοι άλλοι