29 Ιανουαρίου 2018

ΕΟ Σταυρούπολης - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 51-62

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε του ΕΟ Σταυρούπολης, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Σταυρούπολης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε άλλη μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να διασφαλίσει το συντομότερο δυνατό την παραμονή του στην κατηγορία, σε έναν αγώνα όπου το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τις παίκτριες της Τασούλας Τσιρογιάννη να υπερτερούν να σημεία και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενες με 27-33.

Μετά το τρίτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πιερικός Αρχέλαος επέβαλε το ρυθμό του, έδειξε την ανωτερότητά του στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 38-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Σταυρούπολης ισορρόπησαν το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφεραν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 51-62.

Διαιτητές: Ιορδανίδης – Λυγούρας.

Δεκάλεπτα: 15-17, 27-33, 38-51, 51-62.

ΕΟ Σταυρούπολης (Δρακουλίδης): Ανδριοπούλου 6, Αντωνιάδου 6 (1), Μαυροπούλου, Βέκιου 2, Κανέλογλου 18, Πεχλιβανίδου 9 (2), Γούτη 6 (1), Γρηγριάδου, Χατζηστρατή 4.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Λεκάι, Γκρίτζαλη, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 3, Φλώρου 32, Γκοτζαμάνη 2, Λάππα 11, Παντζιάλα, Μπουμπουλέντρα 3, Καρατάσιου 2, Μουστακίδου 7, Δημητριάδου 2.