17 Δεκεμβρίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΕ Πυλαίας 51-72

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 51-72 από την Πυλαία, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και η ολοκλήρωσή του βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 14-12.

Ένα επιμέρους 9-4 στα πρώτα 2’ 40” του δεύτερου δεκαλέπτου έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων (23-16) στα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη, ενώ η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο επίπεδο (30-20) 3’ 37” πριν το ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-23 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο στην επανάληψη, η Πυλαία έτρεξε ένα σερί έντεκα πόντων σε 3’ 54” για να ισοφαρίσει σε 43-43 1’ 21” και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με βραχεία κεφαλή (45-46).

Στα πρώτα 2’ 11” της τέταρτης περιόδου η φιλοξενούμενη σημείωσε οκτώ αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε με 45-54, παίρνοντας τον έλεγχο τόσο του παιχνιδιού όσο και του σκορ και έφτασε στην τελική επικράτηση με 51-72.

Διαιτητές: Καλέσης – Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 14-12, 31-23, 45-46, 51-72.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Λεκάι, Πουρσανίδου, Αμβρακίδου 6, Φλώρου 18, Γκοτζαμάνη 7, Λάππα 1, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα, Μουστακίδου 9, Δημητριάδου, Ζουγκουρίδου 8 (2), Γκρίτζαλη 2.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Μπάλλα, Πετρίδου 8, Κατσαμούρη 7, Λάλου 4, Στάμπη 6, Καραμπατζάκη 21 (1), Παπαρδέλα 7, Κοκκίνου, Τζήμου 12, Πλούμπη, Βατσιτσίδου 7, Σακκά.