6 Μαρτίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 61-56

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 61-56 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, η οποία προηγήθηκε με 2-6 στο πρώτο δίλεπτο και έφτασε τη διαφορά στους επτά πόντους (7-14) 4’ 11” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, την έφτασαν στους οκτώ (12-20) 1’ 49” πριν το τέλος της περιόδου που βρήκε τη φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται με 14-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει την κατάσταση και προηγήθηκε με 24-21 στα μισά της περιόδου, προηγήθηκε και με πέντε πόντους (30-25) 53” πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τις φιλοξενούμενες να διαμορφώνουν το 30-27 στη λήξη του.

Στην επανάληψη τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη έφτασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (34-29) 7’ 38” πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου προσπάθησε να απειλήσει από την περιφέρεια χωρίς επιτυχία και ο Πιερικός Αρχέλαος έλεγξε τον αγώνα, διευρύνοντας το προβάδισμά του στους επτά (42-35) 3’ 25” πριν το τέλος της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 44-37.

Στην τελευταία περίοδο η Αναγέννηση επιχείρησε την αντεπίθεση και κατάφερε να μειώσει σε 44-41 7’ 37” πριν το τέλος, με τον Αρχέλαο να απαντά με ένα 5-0, κάνοντας το 49-41 6’ 25” πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. 2’ 48” πριν τη λήξη η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (50-48), με την ομάδα της Κατερίνης να ξεφεύγει στην συνέχεια με 55-50 (1’ 07”) και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 61-56.

Διαιτητές: Λαδάς – Θωμόπουλος

Δεκάλεπτα: 14-20, 30-27, 44-37, 61-56.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή, Πουρσανίδου 4, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 14 (3), Φλώρου 23, Γκοτζαμάνη 5, Μπαγκλαρίδου, Ακριτίδου, Κωτούλα 13, Δημητριάδου 2.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μαραγκού 9, Κουλακιώτη 2, Καλομιτσίνη 5 (1), Καζαντζή 4, Μούρτου 9 (1), Ψάρρα 15 (1), Ταυροπούλου 4, Τζίκου 8, Παπαδάκη, Βαλσαματζή, Αθανασιάδου.