24 Ιανουαρίου 2016

Πιερικός Αρχέλαος - Αίολος Αστακού 59-77

Η ανδρική ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου ηττήθηκε από τον-πρωτοπόρο της βαθμολογικής κατάταξης και αήττητο- Αίολο Αστακού με 59-77 σε παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄εθνικής κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική ανισορροπία του Πιερικού Αρχέλαου και όντας ιδιαίτερα εύστοχοι από τη γραμμή των 6,75 κατόρθωσαν να προηγηθούν στη λήξη της πρώτης περιόδου με 10-29.Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Στέλιου Χατζηιωάννου παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στην άμυνα αλλά η επιθετική τους δυστοκία(9π στη δεύτερη περίοδο) κόστισε και το ημίχρονο έληξε με σκορ 19-44.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός Αρχέλαος εμφανίστηκε καλύτερος,μείωσε τη διαφορά,ωστόσο ήταν μοιραίο να υποταχθεί σε έναν ανώτερο αντίπαλο.

Στα θετικά της αναμέτρησης συμπεριλαμβάνονται το πάθος που έδειξε η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο,καθώς και η συμμετοχή των νεαρών Παρμακτσίδη, Ζησόπουλου,Τσιλιγγαρίδη, Καλτσουνά,Σουκάρα,Παπανικολάου και Μουρίκα. Διακριθείς ο Θοδωρής Οικονόμου(10π) που έδωσε λύσεις στην ομάδα στην 3η κυρίως περίοδο.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ευρισκόμενος στην 9η θέση με απολογισμό 6 νίκες και 8 ήττες.Ακολουθούν δύο καθοριστικά παιχνίδια με τους Τιτάνες Παλαμά εκτός έδρας και με το Άργος Ορεστικό εντός.Πιθανά θετικά αποτελέσματα θα απομακρύνουν οριστικά την ομάδα από τη ζώνη του υποβιβασμού και θα την ανεβάσουν ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι αθλητές του συλλόγου,οι προπονητές και η διοίκηση της ομάδας ευχαριστούν τους φιλάθλους της ομάδας για την έμπρακτη στήριξή τους.