12 Απριλίου 2016

Παρέμεινε στην Α’1 η Αναγέννηση Γιαννιτσών

Το αυτονόητο έπραξε έστω και στην ύστατη στιγμή η Αναγέννηση Γιαννιτσών νικώντας στην παράταση με 3-0 τον Όλυμπο Αψάλου και παρέμεινε στην Α’1 κατηγορία Πέλλας.
Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αγχωτικό για τους παίκτες των 2 ομάδων, η ομάδα της Αναγέννησης ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα χωρίς όμως να δημιουργεί εύκολα τις ευκκαιρίες που θα ήθελε στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Στην παράταση τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα με το γρήγορο γκολ του Κοκκινίδη που ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα.
Στην παράταση φάνηκε η διαφορά στην φυσική κατάσταση των 2 ομάδων με τον Όλυμπο πραγματικά να μην έχει κουράγιο για πολλά, πολλά και την Αναγέννηση να πετυχαίνει τα γκολ και να παίρνει τη νίκη παραμονή.
Ο Όλυμπος για να παραμείνει θα πρέπει να μεινει στην Γ’ εθνική η ομάδα της Κρύας Βρύσης.

Φάσεις γκολ:
Στο 39’ ψηλοκρεμαστό σουτ του Λαζαρίδη πέρασε άουτ.
Στο 40 πάσα του Ουρούτσι στον Κάρτσιο το σουτ του επιθετικού των Γιαννιτσών τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αψάλου.

Στο 51’ ο Σαββουλίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως δεν κατάφερε να σουτάρει όπως θα ήθελε.
Παράταση:
Στο 2’ της παράτασης ο Κοκκινίδης από κοντά άνοιξε το σκορ για την Αναγέννηση και επιτέλους το 1-0 είναι γεγονός.
Στο 5’ της παράτασης το σουτ του Κοκκινίδη πέρασε άουτ.
Στο 12’ της παράτασης ο Τσολερίδης μόνος σε πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.
Στο 14’ εκτέλεση φάουλ από Ουρουτσι κεφαλιά του Χαρβιτίδη άουτ.
Στο 17’της παράτασης ο Κυζερίδης με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 για την Αναγέννηση Γιαννιτσών.
Στο 22’ ο Ουρουτσι κάνει μια κούρσα μόνος του σουτάρει άουτ.
Στο 28’ ο Κοκκινίδη πέτυχε το τελικό 3-0 μεσουτ.

Η διαιτησία ήταν του Σιδηρόπουλος ήταν μέτρια έχει κάνει πολύ καλύτερες διαιτησίες ο συγκεκριμένος διαιτητής ενώ άριστοι ήταν οι βοηθοί Σίπκας, Κεσίσογλου .

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Μητσάκης): Σαββουλίδης Α, Κοκκινίδης, Ζαφειρίου, Ξανθόπουλος(74’Αλεξανδρίδης),Βασιλειάδης Ασλανίδης, Χαραβιτίδης, Ζαφειρίου(55’ Μπίνας), Ουρουτσι,Κάρτσιος Σαββουλίδης Ι, Λαζαρίδης(46’ Κυζερίδης).

Όλυμπος Αψάλου (Τσολερίδης ):Σέλκος, Σταυρούλακης, Γρηγοριάδης, Παπαδόπουλος, Μπογουτσης,Κόγιος, Μανελίδης, Παπαδημητρίου(85’Τοσουνίδης),, Καραπατάκης, Φανιάδης, Σπανίδης(54’ Τσολερίδης).