Έπεσε η αυλαία του 10ου SMF στον λόφο προφήτη Ηλία στην Σφενδάμη

Από το Σάββατο ο λόφος κατακλίσθηκε από μικρούς και μεγάλους φίλους του Φεστιβάλ από διάφορα μέρη της Ελλάδας Κύπρο-SERBIA-FYROM- ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Το πρόγαμα του διημέρου το άνοιξε ο χώρος δημιουργικής απασχόλησης για παιδιά πού μέσα στο διήμερο το επισκέφτηκαν περισσότερο από 150 παιδάκια αποτυπώνοντας πάνω σε χαρτί της εντυπώσεις και τα συναισθήματα που βίωναν στο διήμερο

Συνολικά 134 κόλες ζωγραφικής και χειροτεχνίας συγκεντρώθηκαν μέσα σε 2 ημέρες αποδεικνύοντας πώς η δράση αυτή του φεστιβάλ άρχισε να δημιουργεί μόνιμους φίλους. Την σκυτάλη την πήραν οι δράσεις για παιδιά και διάφορα παιχνίδια  με καθοδηγητή τον ακούραστο Κώστα Σταμούλη μεταφέροντας στα παιδιά το δικό του πάθος
Η συνέχεια με τους παιδικούς αγώνες ορεινού τρεξίματος με την συμμετοχή περισσοτέρων των 70 παιδιών
Στις 3 η ώρα δόθηκε  η εκκίνηση του μεγάλου αγώνα ορεινού τρεξίματος των 21 χιλ .10 χιλ και μετά από 5 λεπτά των 5 χιλ
Συνολικά  πήραν εκκίνηση 193 αθλητές από διάφορα σημεία της Ελλάδας  και από Κύπρο
Νικητής στον αγώνα των 21 χιλ  αναδείχθηκε ο Γιάννης Κουρκουρίκης της kourkourikis Training
Group  με   1:46.01   2ος    ο Παναγιώτης Μπάμπουνας της ομάδας Baliotis Nature Trail 1:49:38 και 3ο τον Κώστα Σιαμήτρα τηςInova με 1,54 49
Στην κατηγορία γυναικών  νικήτρια αναδείχθηκε η Αννα Μαρία Χαραλαμπίδου του ΣΔΥ Θεσσαλονίκης με χρόνο 2,37,17   2η η Μαρία Μπασκίνη του ΣΔΥΘ με 2,50,14  και 3η την Ελένη Κώνστα 2,54,21
Στον αγώνα των 10 χιλ νικητής αναδείχθηκε ο Νίκος Πούλιος με χρόνο 0,49,01 2ο τον Σταμούλη Γιώργο αθλητή της Perl IzumiΦίλιππος Βεροίας με 0,51,44 και 3ο τον Πέτρο Μιχαηλίδη του Σ.Δ.Ο.Ε με χρόνο 0.56.53
Στης γυναίκες  Η Κατερίνα Κουκάκη αθλήτρια της Pilavox-greeper Greece με χρόνο 1,05,39
2η  η Μαρία Κόγια –ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ 1,06,20 και 3η η Ευρώπη Ανδρέου με 1,06,32
Στον αγώνα των 5 χιλ 1ος Ηρακλής Γκιόνογλου με 0.23,37  2ος ο Νικόλαος Φασιάδης 0,23, 56 και 3ος ο Κυριάκος Σαχπεκίδης 0,29,40
 Στην κατηγορία γυναικών   1η η Ειρήνη Κωταϊδου 0,33,34 2η Έλενα Γκιόνογλου 0΄,33,38 και 3η Gergana Encheva 0,34,25

Στην εξέλιξη του αγώνα των 21 χιλ ορεινού τρεξίματος δημιουργήθηκε ένα μικρό πρόβλημα σε ορισμένους αθλητές παίρνοντας διαφορετική κατεύθυνση λόγω μη ξεκάθαρης σήμανσης σε ένα σημείο το οποίο ευτυχώς αντιλήφθησαν  γρήγορα και δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα στην αλλοίωση των τελικών κατατάξεων
Η ημέρα έκλεισε με της απονομές όλων των νικητών των αγώνων της ημέρας
Η ημέρα της Κυριακής ήταν ημέρα των Fun της ορεινής ποδηλασίας Συγκεντρώνοντας αθλητές από όλη την Ελλάδα ,FYROM,SERBIA και Κύπρο Η έναρξη έγινε με τους παιδικούς αγώνες ποδηλασίας  μέσα σε ενθουσιασμό και πάθος  με την συμμετοχή περισσότερο των 50 συμμετοχών
Η εκκίνηση του αγώνα των 38 χιλ και 21 χιλ δόθηκε στης 10+30 παίρνοντας εκκίνηση 165 αθλητές
Στον αγώνα των 38 χιλ νικητής αναδείχθηκε ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης SMF TEAM με χρόνο 1,58,20 2ο τον
LEVENT RIFAT -OXYZEN με 2,00,38 και 3ο τον Βασίλη Τσιουμάκη 2,13,16
Στην κατηγορία γυναικών που ήταν βαλκανική υπόθεση με νικήτριες από FYROM και SERBIA νικήτρια αναδείχθηκε η ANETAANTOVSKA –ΟΧΥΖΕΝ 2,35,57 2η η ANITA VELICKOVSKA -OXYZEN –SKOPJE 2,36,29 και 3η SANJA NIKOLOVSKA 4,07,33
Στον αγώνα των 21 χιλ  νικητής ο Κώστας Μουστακίδης ΜΑΧΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 1,14,29 2oς ο Βαγγέλης Τερζής με 1,19,01 και 3οSTOLE ZDRAVKOV 1,20,38
Στην κατηγορία γυναικών η NIKOLETA MITROVIC ORLOVAC-CROSS 1,29,42   2η η Φανή Μπάνιου  1,56,38  Και 3η η MILICA RAJKOVIC -ORLOVAC CROSS 2,02,31
H χρονομέτρηση έγινε ηλεκτρονικά CHIP RFID) με αμεσότητα και πιστότητα από την επίσημη ομάδα του SMF την SMF timingsolution και είναι αναρτημένα στο σίτε της διοργάνωσης www.sfendami.gr