13 Δεκεμβρίου 2015

Κέρδισε τα Τρίκαλα στην Κατερίνη η Καβάλα

Η Καβάλα αντιμετώπισε τα Τρίκαλα BC σε φιλικό, που έλαβε χώρα στο κλειστό της Κατερίνης, και πανηγύρισε τη νίκη με 56-48.
Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλά το συγκρότημα του Στηβ Γιατζόγλου έφθασε στο ροζ
φύλλο απέναντι στους Θεσσαλούς, σε φιλικό που εντάχθηκε στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για την αναμέτρησή τους με τον Κολοσσό Ρόδου στο ΔΑΚ Καλαμίτσας (19/12, 17.00), για τη 10η αγωνιστική της Basket League. Χρήσιμα συμπεράσματα για τους παίκτες του έβγαλε και ο Κώστας Φλεβαράκης, εν όψει του παιχνιδιού τους με τον Αρκαδικό (19/12, 17.00), εντός έδρας.
Οι Θεσσαλοί μπήκαν πιο ορεξάτοι στο φιλικό και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 21-16 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το ημίχρονο (25-27). Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Καβάλα βελτίωσε την απόδοσή της και με «όπλο» την άμυνα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (38-33). Οι παίκτες του Στηβ Γιατζόγλου συνέχισαν εξίσου δυνατά και στην τελευταία περίοδο, για το τελικό 56-48 υπέρ τους, αφήνοντας σε γενικές γραμμές ικανοποιημένο τον προπονητή τους.