26 Απριλίου 2015

Μεγάλη επικράτηση για τον Ηρακλή 2-1 την ΑΕΚ

Ο Ηρακλής ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής της πρεμιέρας των πλέι φο της Φούτμπολ Λιγκ. Ο Γηραιός επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 στο Καυταντζόγλειο σπάζοντας το αήττητο της Ένωσης που διαρκούσε όλη τη χρονιά. Με το τρίποντο αυτό την έπιασε στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας με 10 βαθμούς και ετοιμάζεται κι αυτός για την επιστροφή του. Μια νίκη που παρακολούθησαν από κοντά πάνω από 15 χιλιάδες φίλοι της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Η ΑΕΚ από τη δική της πλευρά δεν μπόρεσε να βρει τον ρυθμό της επηρεασμένη από τη διακοπή αλλά και από τις σημαντικές απουσίες που είχε στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Παρόλα αυτά ήταν αυτή που πήρε την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι όμως ευτύχησαν να προηγηθούν στο 11′ με τον Πασά μετά τη σέντρα του Τσιλιανίδη. Η Ένωση δεν επηρεάστηκε, αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από ένα τέταρτο με το πλασέ του Πλατέλλα. Ο Ηρακλής όμως είχε την απάντηση και στο 34′ πήρε ξανά το προβάδισμα με το γκολ του Περόνε μετά το λάθος γύρισμα του Ανάκογλου. Στην επανάληψη οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν για την ισοφάριση και στα τελευταία λεπτά είχαν εγκατασταθεί στην περιοχή των γηπεδούχων οι οποίοι όμως είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους και κατάφεραν να κρατήσουν την πολύτιμη νίκη.