12 Νοεμβρίου 2011

Πρεμιέρα στην Κατερίνη με ήττα. Πιερικός - Βέροια 1 - 3

Δίκαιη η νίκη των φιλοξενούμενων

Το καλό ξεκίνημα του Πιερικού στη διάρκεια του οποίου πέτυχε και το μοναδικό του γκολ κράτησε μόνο 15'.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν έκαναν τη μεγάλη φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Βέροια να χτυπάει το παιχνίδι αποφασιστικά και να πιέζει και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λέπτο.

Το γκολ αυτό την έκανε πιο πιεστική και μετά από 5 λεπτά πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Οι Βεροιώτες συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο 74' πέτυχαν και τρίτο γκολ και σχεδόν εξασφάλισαν το τρίποντο.

Ο Πιερικό στο τελευταίο 10λεπτο προσπάθησε να μειώσει, αλλά δεν τα κατάφερε, γιατί η αμυντική λειτουργία της Βέροιας ήταν πολύ καλή.

Απόλυτα δίκαιη η νίκη της Βέροιας που έκανε έτσι το 3x3 και δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί για την άνοδο.

Φάσεις και γκολ

Στο 3' λεπτό ο Πέντας από αριστερά έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί πετάχτηκε ο Κουτσοσπύρος έπιασε δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1 - 0.

Στο 9' λεπτό ο Μπλαζέφσκι με τη μπάλα στα πόδια δυο τρία μέτρα λίγο πριν το σημείο του πέναλτι με τη μπάλα στα πόδια καθυστερεί να κάνει το σουτ και έτσι προλαβαίνουν οι αμυντικοί και διώχνουν.

Στο 21' πολύ δυνατό σουτ του Μπάρμπα έφυγε σύρριζα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Συμεωνίδη.

Στο 39' οι παίκτες του Πιερικού ζήτησαν πέναλτι σε μια φάση που ο Ζυμογιάννης φάνηκε να αποκρούει με το χέρι αλλά ο διαιτητής διέταξε παίζεται.

Στο 57' με πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ο Κάντι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1 - 1.

Στο 62' ο Καλτσάς από δεξιά έπιασε ένα συρτό δυνατό σουτ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και η Βέροια προηγήθηκε με 1 - 2.

Στο 74' η Βέροια σιγουρεύει τη νίκη της όταν ο Ολαϊτάν από δεξιά και πάλι έπιασε δυνατό σουτ και ανέβασε το σκορ στο 1 - 3.

Στο 86' μια πολύ ωραία κεφαλιά του Κωνσταντινίδη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Βέροιας.

Στο 41' αποβλήθηκε ο τεχνικός του Πιερικού, Σούλης Παπαδόπουλος από τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Βαλιώτη λόγω διαμαρτυριών!

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ.κ. Βαλιώτης, Νατσιούλας και Παπαδημητρίου του Συνδέσμου Λάρισας

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος)

Συμεωνίδης, Χατζηζήσης, Γιαζιτζόγλου, Κωτσιόπουλος, Δήμου, Κοντέων, Ιντζόγλου, Πέντα, Μπλαζέφσκι (77' Περουτζίνι), Θάνος (46' Κωνσταντινίδης), Κουτσοσπύρος.

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης)

Κοτταρίδης, Τζημογιάννης, Μπάρμπας, Καλτσάς (85' Τάντιτς), Φαρινόλα, Ολαϊτάν (91' Λαναρής), Κάντι, Καλογέρης, Βεργώνης, Αμαραντίδης (78' Γελαδάρης), Γεωργιάδης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΒΕΡΟΙΑΣ

Μετά το τέλος του αγώνα στην κοινή συνέντευξη τύπου ο προπονητής της Βέροιας κ. Δημήτρης Καλαϊτζίδης δήλωσε:

"Η Βέροια με αντίπαλο τον Πιερικό, που είναι μία από τις ομάδες που πιστεύω ότι θα έχουν αξιομνημόνευτη παρουσία στο πρωτάθλημα, κατάφερε να ξεπεράσει τις αγωνιστικές δυσκολίες που δημιούργησε ο αντίπαλο, καθώς και τις αγωνιστικές, που δημιουργήθηκαν λόγω της βροχής και έφτασε σε μία νίκη που είναι η επιβεβαίωση των προσπαθειών της να διεκδικήσει τον υψηλό της στόχο.

Εκτιμώ ότι με την αγωνιστική μας παρουσία νοιώσαμε ότι θα είμαστε από τις ομάδες που έχουμε την αγωνιστική δύναμη για να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα.

Είχαμε καλές συνεργασίες, παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, είχαμε την ηρεμία να καταθέσουμε τα αγωνιστικά χαρακτηριστικά που έχει η ομάδα και ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε γρήγορα.

Από εκεί και πέρα δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις να φτάσουμε στη νίκη.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Εύχομαι στον Πιερικό καλή συνέχεια και να πετύχει τους στόχους της".

ΣΟΥΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΠΙΕΡΙΚΟΥ

"Συγχαρητήρια στη Βέροια για τη νίκη της. Νομίζω ότι στο β' ημίχρονο χάσαμε από μια καλύτερη ομάδα.

Στο ποδόσφαιρο όμως, όπως ξέρετε, δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Κερδίζει και ο πιο έξυπνος, αλλά και ο πιο τυχερός αλλά όχι πάντα. Λίγες φορές.

Στο α' ημίχρονο αρνητικός παράγοντας ήταν ο διαιτητής που δε μας έδωσε ένα πέναλτι. Νομίζω ότι πρώτη φορά γίνεται αποβολή προπονητή στη διάρκεια του α' ημιχρόνου.

Το μόνο που είπα στον 4ο διαιτητή ήταν η φράση "καλά δε μπορείς να προστατεύσεις το συνάδελφό σου και αναφερόμουν στη φάση του πέναλτι. Έχω δει και 4ο πέναλτι".

Η απάντηση του 4ου ήταν "κάτσε κάτω γιατί θα σε βγάλω έξω". Και φώναξε το διαιτητή και με έβαλε έξω.

Με απέβαλε χωρίς να διαμαρτυρηθώ ή να πω κάτι υβριστικό.

Η Βέροια ήταν καλύτερη και μας κέρδισε δίκαια.